Unikaalne ASUKOHT – ajalugu, aarded ja kaitsealune loodus
Harjumaal, Jõelähtme vallas asuva Rebala küla juured ulatuvad aastatuhandete tagusesse aega. Siinne piirkond on suurimaid vanu asundusi Põhja-Euroopas. Juba enam kui 10 000 aastat on siin viljakat mullapinda katnud tarmukate elanike sammud. Pankranniku serval on põldu harinud ja kariloomi kasvatanud lugematud tugevate põhjamaalaste põlvkonnad.
Soodsa asukoha ja arenenud kultuuri tõttu sai Rebalast 9. sajandil ka viikingite jaoks üks meelispaikadest. Siitsamast kõrvalt Anija vallast Linnakse külast on leitud Eesti suurim viikingiaja hõbeaare, mille eest maksti leidjale ligi 100 000 eurot (vt. link) Rikkalikku kultuuripärandit aitab säilitada 1987. aastal loodud Rebala muinsuskaitseala, mille 74 km² suurusel pinnal on üle 300 arheoloogiamälestise nooremast kiviajast alates.
Kivimurdudes paljastuv põnev paekivine maapõu ja kauni vaatega pankrannik on vaid väikene osa naudingust, millega kostitab siinviibijat lahke Rebala loodus. Kellukate ja teiste värviliste põllulilledega palistatud aasad, tuule käes sahisevais võrastikes sädistavad lõokesed, avar sinitaevas, puhas värske õhk ning inimkäest puutumatud varjatumad loodusesopid pakuvad kosutust nii kehale kui hingele.
This post is also available in: English